30 Eylül 2011

DİŞ GICIRDATMA (BRUXIZM)

Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır. Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir.

Diş gıcırdatmanın sebepleri nelerdir?

Bruksizmin (diş gıcırdatması) oluş nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Bazı araştırmacılar buruksizmin dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklandığını, bazıları santral sinir sistemindeki bir hastalığın neden olduğunu bazı araştırmacılar da bu iki nedeni de kapsayan çok yönlü bir problem olduğunu ileri sürmektedirler.

Duygusal stresler (Herkes stresin bruksizmin nedenleri arasında en önemli faktör olduğu konusunda fikir birliği içerisindedir. Vücudumuzda stres belirtilerini ilk olarak gördüğümüz yer ağız dokularıdır. Stres bruksizmin hem oluş nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir.)

Diş gıcırdatması sonucu ağız ve dokularında ne tür rahatsızlıklar oluşur ve belirtileri nelerdir?

 • Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma: Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda oluşan aşınma tüm dişleri kapsayabilirse de özellikle ön dişlerde daha etkilidir.
 • Dişlerde kırılma: Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerin köşelerinde arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur. Röntgen ile saptanamayan bu çatlaklar zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olur.
 • Dişlerde aşırı hassasiyet: Genellikle soğuğa karşı hassasiyet gelişir. Ani diş sızlamaları başlar.
 • Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin boynunda diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar: Bu durumun oluşmasına neden olarak ilerleyen yaşa bağlı diş eti çekilmesi ya da aşırı baskı uygulanarak yapılan diş fırçalama gösteriliyorsa da , bruksizm hastalığının dişlerde bu gibi oluşumlara neden olduğu bilinmelidir.
 • Dişlerde sallanma: Yıllar süren gıcırdatma sonucu dişler gevşeyerek sallanmaya başlar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına neden olur. Bu durumu telafi etmek için dişlerin kökleri hizasında ekstra kemik çıkıntıları gelişir.
 • Yanaklarda iritasyon (tahriş): Özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum nedeni ile sıklıkla "yanak ısırma" olayı ile karşılaşılır.
 • Kas ağrısı: Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına neden olur.
 • Baş ağrısı: yukarıda belirtilen kas ağrısı zaman zaman baş ağrısı şeklinde kendini gösterir.
 • Çene ekleminde ağrı : Çene eklemine aşırı yüklenilme nedeni ile eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedir.


Bu belirtiler diş gıcırdatmasının hemen başlangıcından itibaren ortaya çıkmaz. Olayın şiddetine ve süresine göre bazen yıllar sonra görülebilmektedir. Çoğunlukla belirtilerin tümü birden olmayabilir. Bazen çok az belirti gösterebilir.

Tedavi

Tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır

Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan "gece koruyucuları", diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilmektedir.

Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekmektedir:

 • Stres terapisi,
 • Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler,
 • Kas gevşetici ilaç uygulaması,
 • Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi,
 • Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.

Uzun çok uzun zamandır bu problem beni hırpalıyor. Gece koruyucuları da bir işe yaramadığından iş çığırından çıktı. Bazı sabahlar pipetle su içiyorum. Şaka gibi:)))
Çene kemiklerimin ağrısı boynuma, enseme, kafamın üzerine vuruyor ve yaşam kalitem çok düşüyor. Kas gevşeticiler geçici süre rahatlama sağlıyor.
Araştırınca hiç de küçümsenmeyecek bir grubun bu hastalıktan muzdarip olduğunu gördüm. Bu bilgileri de onun için paylaştım.
Allah kimseye vermesin.....

Herkese sağlıklı ve huzurlu günler , iyi haftasonları diliyorum.

Sevgilerimle,
6 yorum:

birdutmasali dedi ki...

AH NAZLICIM NELER YAŞIYORSUN ? !!
çOK GEÇMİŞ OLSUN :(((
VE TEZ ZAMANDA GEÇSİN İSTİYORUM :(

Çınar dedi ki...

Zor bir durum gerçekten umarım kesin bir çözüme ulaşırsın.

Paylaşım için teşekkürler

Sevgiler

NzlGl dedi ki...

Nunucum
beni anlıyorsunuz;) yazdıklarım kadar yaşasaydım daha ne isterdim:((((
inşallah geçecek....

NzlGl dedi ki...

Teşekkür ederim Çınar hanım
okuduğunuz ve yorumunuz için, sevgiler

Zehra Gürgen dedi ki...

Ah berbat bir şey bu biliyorum. Bir dönem stresten bende de başlamıştı hatta dişlerimi sıktığımı anlamamış, çenemde ki şiddetli ağrı nedeniyle doktora gidip öğrenmiştim..
Sonra kendi kendime terapi yaptım nasıl geçti hatırlamıyorum ama geçti..
Dikkat et kendine, küçümsenecek bir ağrı değil o.
Çok geçmiş olsun
sevgiler

NzlGl dedi ki...

Demişler ya 'Damdan düşen damdan düşenin halini anlarmış' diye
Zehracığım gerçekten kötü bir ağrı:( inşallah geçecek umutla bekliyorum:))
ilgine çok teşekkür ederim, sevgiler