10 Temmuz 2011

GÖZ GÖZE GELİNCE......

Hatırlıyorum da babamın SALI takıntısı vardı. Salı günleri bir işe başlamaz, yeni bir şey almaz, yolculuğa çıkmazdı.
Şimdi düşünüyorumda aklı başında okumuş bir insana, bu batıl inanç hiç yakışmamış:) Ama ne yazık ki ondan bana geçmişti bu alışkanlık. Bende senelerce SALI günleri hiç bir şey yapmadım.


İkinci bebeğime hamile kaldığımda oğlum çok küçüktü. Gerçi 5-6 ay sonra bir bebek daha istiyorduk ikisi birden büyüsün diye ama bu bebek çok çok erken gelmişti. Ben anormal panikteydim. Küçük bir bebeğim vardı ve şimdi bir bebek daha geliyordu. Soluğu doktorumda aldım. Yanlışlık olabilir mi diye test yapıldı. Sonuç pozitif çıktı ben kapsama alanı dışına:)
Bizimkilerin ısrarlarına karşı ben iki çocuğu birden kaldıramayacağımı düşünüyordum.
Doktorum Allah rahmet eylesin Birsen hanım önce beni muayene etti , odasına aldı , sakinleştirdi.

Ben 'şimdi çok erken ikisini birden büyütmek çok zor' dedikçe o beni ikna etmeye çalıştı ve en son şu cümleyi söyledi:

' Nazlıcım bu bebek KIZ. İlerde sana öyle bir arkadaş, öyle bir destek olacak ki benim kulaklarımı çınlatacaksın'

Bu cümleden sonra düşünmeye başladım. Oğlum vardı ve bebek kızdı . Allahın lüfuydu bu. Doktorumu o kadar çok seviyor ve güveniyordum ki beni ikna etmek için bebeğe kız demediğine adım gibi emindim.
Daha sonra bunu söylediğimde ona bu kadar güvendiğim için memnun olmuştu. Bunların yılların tecrübesi olduğunu bebeklerin anne karnındaki duruşlarından kız yada erkek olduklarını anladığını söyledi.
İlk iki ay oldukça çok zor geçti. Çok halsizdim ve yürümekte güçlük çekiyordum. Annem, ahh o olmasaydı ben ne yapardım? . Hem bana hem oğluma bakıyordu. Ama iki ay sonra toparlandım. Kendime geldim.
Bebeğim 5 aylık olduğunda ( benim gibi) karnımda ters duruyordu. Ultrasona girmem gerekiyordu. O zamanlar şimdiki gibi muayenehanelerde bu cihaz yok. Doktorum yine olayı bildiği halde kesin olsun istedi ve bizi Süreyya Menteş'e yönlendirdi.

İşte ilk olarak onunla ultrasonda karşılaştık. Bir kuğu gibiydi. Arkası dönüktü. O zamanlar araştırdığım kadarıyla arkası dönük olan bebekler genellikle kız oluyordu. Doktorun hafif bir dokunuşuyla ekrana dönüverdi. Ellerini zarif hareketlerle oynatıyordu. İlk dikkatimi çeken burnuydu. Babasının ısrarla 'bizim futbolcu nasıl' sorusuna doktorun verdiği cevap şuydu:

'kızdan futbolcu olur mu?' ( O zamanlar olmuyordu ama şimdi pekala oluyor)

Yine Birsen hanımın dediği çıkmıştı. Bebek kızdı ve gerçekten ters duruyordu. Bu benim biraz daha bebeğime özen göstermemi gerektiriyordu. Doktorumun tavsiyesi üzerine iki hafta kadar aynı yöne doğru yatınca bebişim döndü ve herşey yoluna girdi.
Temmuz'un ikinci haftası randevumuz vardı doktorumuzla. O gün sabah kalktım gözümü açamıyorum. Kahvaltıda uyukluyorum. Annem geldi. Baktı ki ben uyuyorum:)))
Oğlumun doğumundan tecrübeli olduğumuz için  bebeğin geldiğini anladık :))))) Zar zor kalkıp doktora gittim. Muayene sonucu Birsen hanım sekreterine seslendi:

'Doğum başlamış randevular iptal. Biz kızımızı dünyaya getirmeye gidiyoruz:)))'

Ve kızımız 10 Temmuz 1990 SALI günü saat 20.15 de dünyaya geldi. Odama çıktım bebeği bekliyoruz ama gelen giden yok:(( Panik olduk tabii. Derken hemşire söylene söylene içeri girdi. 'Annesi bu kaçıncıdır eldivenlerini değiştiriyoruz bu güzel kızdan çekeceğiniz var' diye. Ve bebeğimizi kucağıma verdi.

İşte o an ilk olarak kızımla GÖZ GÖZE geldik. İki tane kocaman harika göz bana bakıyordu. Oğlumdan ve diğer bebeklerden biliyordum ki bebeklerin gözleri öyle açık olmazdı:)
Dakikalarca birbirimize baktık. Çatık kaşlarıyla beni inceledi. Belki de 'beni istemiyordun ama bak şimdi nasılda hayran hayran bakıyorsun bana' diye için için gülüyordu. Kimbilir?:)))))

İşte o dakikadan itibaren aramızda özel bir ilişki oluştu.
Senelerce şükrettim ve dua ettim hem Allahıma ve hem Birsen hanıma iyi ki dünyaya getirmişim diye. Ama geçen sene doktorum söylediklerini daha çok hissettim. Gerçekten bana öyle iyi arkadaş ve destek oldu ki ......

Kızımdan sonra benim için SALI günleri çok özel gün oldu. Allah bana Salı günü bir bebek nasip etmişti. Hem de çok özel bir bebek:))))
Eminim babamda yaşasaydı bu batıl inancından sevinçle kurtulurdu:)

İşte benim MİNİŞİM bu gün doğum günü:)
21 sene önce nasıl göz göze geldiysek şimdi de öyleyiz. Akıllı , olgun , sevgisini çok fazla belli etmeyen (ki bu huyu anneannesine benziyor ama biliyorum ki benim için asla geçerli değil ) birleştirici, oto kontrolü yüksek bir insan oldu.
Allah tüm evlatlarımızla beraber benim kızıma da hayırlı ömürler versin. Hayat yolu ve şansı hep açık olsun. Karşısına güzel insanlar çıksın. Ve o hep mutlu olsun.

BİRTANEM,

Bil ki ne zaman beni ararsan, beni istersen, ben hep yanında olacağım ve ne zaman bana bakarsan ben hep sana bakacağım ve biz hep GÖZ GÖZE geleceğiz.....


Seni çok seviyorum Nazlıhanım iyiki doğdun .....

Annen

11 yorum:

Yemekçinin Mekanı/Nazlı dedi ki...

Ayyy nasıl güzel yazmışsınn içimi doldurdun bu güzel sözlerle.. Allah uzun ömür versin kızına ve hep beraber gözgöze dizdize olun.. Ama doktorunun dediği gibi anneler ve kızları birbirlerine çok bağlı oluyorlar. Bende annemle aynen böyleyim :) Ki ben 5 yıl beklenen doktorların senin çocuğun olmayacak boşuna doktor doktor gezme dedikleri anda sürpriz gibi girmişim anneciğimin hayatına :)
Allahım yavrunun karşısına hep iyi insanları çıkarsın.. Bahtıda kendi gibi güzel olsun inşallah.. Öpüyorum canım adaşım..

hdidem95 dedi ki...

ABLACIM BENİM EŞİMDE ASLA SALI GÜNLERİ HİÇ BİR İŞE BAŞLAMAZ:)))VE BENİMDE YARIN DOĞUM GÜNÜM:)) ALLAH EVLATLARINDAN AYIRMASIN HEP EL ELE GÖZ GÖZE OLUN İNŞALLAH KIZIMIZIN DOĞUM GÜNÜ KUTLU ÖMÜR BOYU MUTLU OLSUN ÖPTÜM SEVGİLER

NzlGl dedi ki...

---Kızımın ve benim sevgili adaşımız:)))
Ne güzel dilekler bunlar çok teşekkür ediyoruz.
Sende annene güzel bir sürpriz yapıp gelmişsin. Allah herkese evlatlarıyla beraber uzun ömürler versin.
Bu güzel yorum ve dualar için tekrar teşekkür ediyoruz çok öpüyorum canım benim:)))


---İşte salı sevmeyenler sırf biz değilmişiz:))))) demek ki:))
Sevgili Didem kızım ve kendi adıma güzel sözlerine teşekkür ediyoruz. Doğum gününü kutluyoruz....
Sevgiler

Flame dedi ki...

Anne kız aşkınız bol olsunnnn..

Nice yaşlara Nazlı'cım...

NzlGl dedi ki...

Teşekkür ederim Alev ablacım ....

Armina dedi ki...

Kızının doğum günü kutlu olsun ablacığım, kızına hayırlı uzun ömürler dilerim.

NzlGl dedi ki...

Kızım ve ben çok teşekkür ediyor sevgilerimizi gönderiyoruz Arminacığım:)

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

Nazlı'cım,
oldukca geç bir kutlama olucak biliyorum ama sıcaklar beni bu makinanın başında fazla tutamıyor:))
Benimde kızlarımın arası tam bir yaş, ikinci kızımda istem dışı geldi ve iyiki geldi diyorum her zaman.
Papatyanın doğum gününü kutlar uzun sağlıklı ve sevdiklerinle birlikte mutluluk dolu huzur dolu nice yıllar dilerim.
Sevgiler...

NzlGl dedi ki...

Hiç geç olur mu? Çok teşekkür ediyorum kutlamanız için. Allah evlatlarınıza , evlatlarımıza uzun ömürler versin, papatya ve ben sevgi ve hürmetlerimizi iletiyoruz size....

Swotpisces dedi ki...

o kadar güzel yazmışsınız ki, gözlerim doldu inanın.

NzlGl dedi ki...

Teşekkür ederim Sevgili Swotpisces:))