29 Ocak 2010

YAĞMUR !

Yağmuru çok severim. Toz, toprak, çalı,çırpı ne kadar fazlalık varsa alıp götürür. Geriye nesnelerin en doğal hallerini bırakır tertemiz olarak. Her bir yaprak yeniden canlanır. Renklerin her tonu ortaya çıkar. Yollar , ağaçlar, arabalar, evler, kuşlar kısaca herşey temizlenir.
Pencereden yağmuru seyrederken zaman zaman içimin  de temizlendiğini hissederim.Yağmur yağarken dua etmenin zevkini çıkarırım. Yağarken çıkardığı ses bana huzur verir.
İşte bu gün İstanbul kardan sonra yağmura teslim oldu. Sabah mutfak penceresinden yağmuru seyrederek , sesini duyarak güne başladım.

Hastaneden döndükten sonra günlerim hep aynı geçiyor. Annemin yemekleri, ilac saatleri derken zaten günler kısa hemen akşam oluveriyor.
Annem babamı kaybettikten sonra şeker hastası oldu. Ama ne yazık ki kendisine hiç bakmayan bir şeker hastası. Bu yüzden önce gözleri hastalandı. Şeker yüzünden göz dibi kanamaları oldu. Lazerle yakıldı hepsi.
Daha sonra 4 yıl kadar önce ağır bir kalp krizi geçirdi. Yalnız yaşamak istemedi. Bizde yanımıza aldık.
Ama ben evde yokken abur-cubur yemekten zaman zaman doktorluk olduk. Son bir senedir doktorada gitmeyi istemedi. Yaptığım yemekleri yemedi. Zamanla vücudu su toplamaya başladı. Şekeri çıktı.
Artık itiraz edemeyecek hale gelmişti doktora götürdük. Durum hiç iç açıcı değildi. Ciğerleri su toplamış kalp  yetmezliği ilerlemişti. Doktorlar hastaneye yattığımız ilk hafta için hiç ümitli değillerdi.
Annemin en büyük avantajı diyetle şekerinin düşmesi. Mucize gibi. Hastanede yemek zorunda kaldığı diyet yemeklerinden dolayı hiç şeker ilacı vermediler. Hatta bize şeker hastası olduğuna eminmisiniz? diye sordular. Bir diğer avantajı aldığı ilaçların vücuduna hemen etki yapması. Bundan dolayı 15 günde olabildiğinin en iyisi şeklinde toparlandı.
Hastaneden çıktıktan sonra götürdüğümüz başka bir doktorda bu durumda olan hastanın olması gereken en iyi hal diye söyledi.
Şu anda şekeri iyi. Kalp yetmezliği var. Kalp çok az çalışıyor. Vücudunun su toplamaması için asla tuz yememesi gerekiyor. İlaçlarını dikkatli kullanması ve kesinlikle diyet yapması lazım.
Kendisi sürekli yatıyor. Kalkıp oturması için yaptığımız ısralar asla işe yaramıyor.
Yediği yemekleri beğenmiyor. Bazen inat edip yemiyor bile. O zaman da şekeri düşüyor......

Anne ve baba tarafında şeker olan bir kişi olarak artık hamur işi , tatlı yerken çok daha dikkatli olmaya çalışıyorum. Hastanedeki hemşirenin dediği gibi 'şeker öldürmez , süründürür' gerçekten zor bir hastalık. Bir kere kişiliğinizi tamamen değiştiriyor. Sizi yemeye odaklı hale getiriyor.
O yüzden annemin mutfağa su içmeye girmesine bile izin vermiyorum. Bir kere daha böyle şanslı olabileceğimizi düşünmüyorum.
Bunlar problemlerin bir kısmı diğer kısımlarını hiç sormayın derim.

İşte bizde durumlar böyle.... Bilemiyorum yağmurun bu sefer içimi temizlemesi biraz zor olacak sanırım. Umarım oda bende vazgeçmeyiz.......


Sevgilerimle

11 yorum:

estergonyesil dedi ki...

Sen vazgeçmedikten sonra emin ol yağmur hiç vazgeçmez. Yaşadıkların çok çok zor. Anneciğini hayata bağlayan birşey yok demek ki. Bazen insanlar sevdiklerini kaybedince hayattan kopuyor ve hayayına yeni biri girmeden de toparlanmıyorlar. Aslında benim babannemi kardeşim sayesinde umutlandı şu an 83 yaşında annem yok diye ölürse kardeşim onsuz kalacak diye çok bağlı hayata. Tanrım yardım etsin size...
Esen ve mutlu kal...

NzlGl dedi ki...

Hoşgeldiniz sayfama .....
Dilekleriniz için teşekkür ederim.
Sevgilerimle

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

Tekrar geçmiş olsun Nazlı'cım,
Sen istikrarlı olursan zamanla annende istikrarlı olmayı isteyecektir. Zor şeyler maalesef taş ve hastalık tüm huyları değiştiriyor.
Sebepsiz sitres ne yazık ki vücudu
daha yorucu yapıyor. Sana oldukça vazife düşüyor canım. Ama siz evlatlar iyi ki varsınız!
Sevgiler annene hürmetler...

birdutmasali dedi ki...

vallahi Nazlıcığım,
şu hayatta tek taraflı ne olmuşki bunlarda olsun.
bende fazla açık fikirliyim ama dilerim seni incitmez sözlerim. Bilirimki çok hassassın son zamanlarda.
Ama gerçeklerden yanayım da ondan bu sözlerim. herşey birazda olacağına varıyor, depresif duyguları yoğun sanırım annenizin,
ozaman şartlar yaşayan tüm çevre cümle ahali için katlanılması zor zamanlarıda beraberinde getiriyor.
Şimdi kendinle biraz daha fazla konuşmanı
kendine daha çok aralar- zamanlar yaratmanı,
hayatta her şeyin hasta bakmak olmadığını
elbetteki mecburiyetlerin zaruri olduğunuda gözden geçirmeni istiyorum.
evlatların- ailen, hayatın -sevdiklerin- isteklerin asla müsaade etme ki gerinde - geride kalmasın !!!!!!
Masa 4 ayaklı ! bilirsin.
Ama 3 ayakla denge olmaz ki :(((
sana huzurlar- sabırlar-
annene şifalar , dahada anlayışar :) diliyorum.....
Çok daraltma ne olur kendini !

Flame dedi ki...

Yaşlandıkça çocuklaşıyor insanlar değil mi? Oysa abur cuburların kendisine zararlı olduğunu çok iyi biliyor ama fırsat buldukça yiyor :(( Sen anneciğine layıkıyla bakıyorsun çok belli.. Yakında yataktan da kalkar bence. Tekrar geçmiş olsun. Yağmurun ardından çıkan gökkuşağı gibi aydınlık olsun dünyanız.. Sevgiler..

bülbülünyeri dedi ki...

Canım,
senin umutsuz olman beni çok üzdü. Hayır bitanem, annenin seni yenmesine izin verme. Ona onu ne çok sevdiğini anlattığın için belki de her yaşlının yaptığı gibi biraz kapris yapıyor ama bu lütfen seni yıldırmasın. Çünkü sen elinden gelenin fazlasını yapıyorsun. Sana ihtiyacı olan eşin ve çocukların var. Hatta bu aralar Fenerbahçe bile sensiz olmanın üzüntüsünü yaşıyor:) Yalnız değilsin. hepimiz ve ailen seni çok seviyor. Dert varsa derman da vardır. Çok yakınımızdadır ama telaşla onu göremiyoruzdur. Lütfen yeniden dikkatlice bak. Çözümü muhakkak bulacağından eminim.
Dualarım seninle.
Sevgiyle kal.

NzlGl dedi ki...

---Sevgili Nur hanım
İlginize çok teşekkür ederim. Birşeyler yapmaya çalışıyorum ama sonu ne olacak bakalım
teşekkürler, sevgiler


---Ahh nunucuğum
Nasıl incinirim bu sözlere. Tavsiyelerinizde o kadar haklısınız ki... Aslında beni sevenler hep aynı nokta üzerinde duruyorlar.
Geriye düşürmemem gerekenler var biliyorum. Ama şu an ikilemdeyim. Vicdanımla yapmam gerekenler arasında durmuş bakıyorum. Ama biliyorum ki çıkar yol sizin söyledikleriniz. Ve bunları yapamazsam yada yapmazsam zarar görecek olan yalnız ben olmayacağım.
Şimdi bütün amacım kendi hayat rotamı tekrar düzenlemek...
Buna kendim ve sevdiklerim için mecburum. Bunun içinde biraz kuvvete ve biraz cık zamana ihtiyacım var .
Umarım bu zor sorunun altından kalkabilirim.
İyiki bana böyle yol gösteren sizler varsınız.
Çok teşekkür ediyor, Sevgilerimi yolluyorum....


---Alevim ne güzel bir benzetme olmuş yağmurdan sonra çıkacak olan gökkuşağı
yalnız biraz elini çabuk tutsun gökkuşağı daha fazla üzmesin beni:))))
teşekkürler canım


---Harikasınız sevgili Birgül hanım
vede çok haklısınız. Belkide gerçekten ayrıntıları görmekten ana konuyu kaçırıyor olabilirim.. Tavsiyelerini tutup bir daha gözden geçireceğim.
Bende sizleri seviyorum. Böyle samimi ve içten yaklaşımız beni çok mutlu etti. Tekrar teşekkür ediyorum.
Bu arada gerçekten fenerbahçemi çok ihmal ettim. Biraz düzeleyim arayı kapatacağım:))))))

sevgilerimle, iyi haftasonları

estergonyesil dedi ki...

Sizi mimledim sayfama bakınız lütfen:)

Pembe Dusbahcesi dedi ki...

ETKİNLİĞİMİZE BUYRUN;

SEVGİLİ ARKADAŞLAR düşbahcesi.blogspot.com ve pembetatlar.blogspot.com TARAFINDAN HAZIRLANMIŞ OLAN HEDİYEŞLE ETKİNLİĞİNE
SİZ SEVGİLİ ARKADAŞLARIMI VE KATILMAK İSTEYEN HERKESİ DAVET EDİYORUZ...
1 ŞUBAT 2010- 28 ŞUBAT 2010 TARİHLERİ ARASINDA ORTAK BLOGUMUZ OLAN pembedüşbahcesi.blogspot.com 'DA BAŞLATACAĞIMIZ ETKİNLİĞİMİZDE BİZİ YALNIZ BIRAKMAZSANIZ ÇOK SEVİNİRİZ...

HAYDİ ARKADAŞLAR HEDİYELEŞELİM KAYNAŞALIM...

DETAYLI BİLGİ İÇİN:pembedüşbahcesi.blogspot.com adresine uğramanız rica olunur...

neseersoy dedi ki...

Uzun zamandır blogları okuyamıyordum.Durumunun zorluğu beni gerçekten çok üzdü. Her zaman söylemişimdir şeker en kötü hastalıklardan psikolojiyi de ben fazla etkileyen hastalıkların başında geliyor.Yapılan yorumları okudum ve Nunu'nun yorumuna sonuna kadar katılıyorum,kendini düşünmen gerektiğinin sakın unutma , ancak o şekilde hem kendi beden ve ruh sağlığını koruyabilirsin hemde etrafına faydalı olabilirsin.Anneciğine acil şifalar diliyorum.
Sevgilerimle.

NzlGl dedi ki...

Sevgili neşe hanım
ilginize teşekkür ederim. Haklısınız kendimi de düşünmem lazım. Artık birşeyler yapmanın zamanı geldi.
Sevgilerimle,