31 Ekim 2008

Salvador Dali Gezisi

Kursumuz Salvador Dali gezisi düzenlemişti. Bizde katıldık. İki otobüs yola koyulduk. Program gereği önce bir otobüs 1.5 saatliğine sergiyi gezecek diğer otobüsteki grup yemek yiyecek, daha sonra değişim yapılacaktı. Biz önce yemek yiyecek grupta yer aldık. Emirgan da Çınar altında yemek yedik. Daha sonra sergiyi dolaşmak için Atlı köşke gittik.

Köşk artık bir müze olarak kullanılıyor. Düşündümde farklı bir yaşam tarzı. Bu kadar şaşaanın içinde kimbilir ne sıkıntılar ne acılar çekildi. (acıların en büyüğü zaten metin sabancı olsa gerek)

Canım İstanbulum. Her açıdan bakıldığında her semtinden bakıldığında ayrı güzellikte. Köşkten aşağıya doğru kavisli bir yol var oradan inerken çektim bu resmi . Köşkün en üst katındaki manzarayı artık siz hayal edin:)Köşke adını veren heykel. Bence en güzel manzarayı bu kuş seyrediyor olsa gerek. Zevkli kuşmuş bu pozu kaçıramazdım:))))
Gördüğünüz gibi heykelin çevresi sütunlarla kaplı ve heykel bir kaidenin üzerine yerleştirilmiş,
Bu yapı caddeden girdiğinizde kontrol noktasının hemen yanında yer alıyor. Salvador Dali ye aitmiş. Bu hanım da sevgili rehberimiz.
Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech, kısaca Salvador Dalí (
11 Mayıs 190423 Ocak 1989), İspanyol sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. En iyi bilinen eseri olan Belleğin Azmi,ni 1931'de bitirmiştir.
Dalí, ressamlığın yanı sıra
heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003'te "en iyi kısa animasyon filmi" dalında Oscar adayı olmuştur.Salvador Dali Londra daki Uluslararası Sürrealist Sergisinde


Sürrealist ressamların eserleri pek tarzım olmamakla birlikte Salvador Dali gerçekten önemli eserler meydana getirmiş. Eserlerini anlatan yazıları okunca o esere daha farklı bir gözle bakıyor ve içindeki unsurları daha iyi anlayabiliyorsunuz. Eserlerinde matematiğe fiziğe dayalı çizimler yapıyor. Yani çok yönlü bir ressam.Hayatında iki önemli kadın varmış. Biri annesi diğeri eşi Gala. Benzesin benzemesin eserlerinde mutlaka Gala dan bahsetmiş. Ah bu ne sevgiymiş!
Başka bir eseri...

Bu resim çok hoşuma gitti. Salvador Dali eşi Gala yı aynadan çiziyor. İkisininde arkası dönük olmasına rağmen aynadan yüzleri görünüyor.


Eserler birkaç katta sergileniyor. Bir galeriden diğerine inerken merdivene asılmış başka bir resim. Uzaktan bakılınca farklı görünüyor. Biraz daha dikkatli bakılınca resmin içinde başka resimler olduğu farkediliyor.

En çok ilgimi çekenler ise okul öncesi çocukların öğretmenleri eşliğinde sergiye getirilmiş olmalarıydı. O çocuklar ne anlar diyebilirsiniz. Ama bir sorular soruyorlardı görmeyin. Hiç bir şey anlamasalar bile bir müzenin nasıl gezilmesi gerektiğini öğreniyorlardı. İnanın hiç ses çıkarmıyorlardı. Biraz yüksek sesle konuşan arkadaşları olsa öğretmenlerinden önce birbirlerini uyarıyorlardı. İşte ağaç yaşken eğilir diye boşuna söylememişler. Her türlü alışkanlık çocuklukta verilmeli.
Gözlerimiz farklı bakış açısıyla güzel şeyler gördü. Arkadaşlarımızla , öğretmenlerimizle gitmenin de tadı farklıydı. Kısacası güzel bir gündü.
sevgilerimle

6 yorum:

lemanice dedi ki...

canım benim ne güzel eklemişsin bizleri öyle sevgili ile başlayarak..sanada iyi hafta sonları ve ziyaretine teşekkürler.

nzlgl dedi ki...

Güzel sözlerin için çok teşekkür ediyorum canım
sevgilerimle

bülbülün yeri dedi ki...

Canım,
teşekkürler. Görmüş kadar olduk.
Güzel, sağlıklı ve mutlu bir hafta sonu dilerim.
Sevgiyle kal.

nzlgl dedi ki...

Sevgili bulbulunyeri

Teşekkür ederim. Birşeyler aktarabildiysem ne mutlu bana
sizede iyi hafta sonları dilerim

birdutmasali dedi ki...

çok hoş bir günmüşş çokkkkkk..
bende annemle beraber gezmiştim atlı köşkü..emirganı çocukluğumdan beri çok severim bugünde ortaköy ve oralardaydık :))
demiştimya arşivim dosyalar dolusu :(((
nasıl sıra gelecek bilemiyorum nazlıgülcüğüm :(((
.çok sevgiler güzellikler dilerim.

nzlgl dedi ki...

Dediğim gibi İstanbulun her yeri güzel
Ama bizi sakın o dosyalardan uzun süre mahrum bırakmayın olurmu nunucuğum:)))
sevgilerimle